تبلیغات
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک - وقتی كه معیارها و ارزشها وارونه می شوند (2)
 
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک

بسمه تعالی

       وقتی كه معیارها و ارزشها وارونه می شوند(2)   08/06/1393

در نوشتار قبلی از وارونگی معیارها و مفاهیم و میزانهای سنجش گفتم و اشاره ای  به حجاب بانوان در تعالیم و آموزه های دینی و اسلامی و برخورد مدرنیسم و تجدد با حجاب نمودم و اینك سعی خواهم كرد تا دیگر موارد و مصداقهای وارونگی معیارها و ارزشها و مفاهیم را مطرح كنم.

با مطالعه دقیق و همه جانبه در آنچه كه تمدن غرب و آمریكا به عنوان زندگی مدرن و امروزی به جوامع انسانی و ملت ها عرضه كرد ، می توان دریافت كه یك نیت و هدف شوم پشت همه تغییرات اجتماعی و فرهنگی و اخلاقی و تمدنی بوده است كه بتدریج همه آنچه كه بشر در طی قرن ها زندگی به عنوان سنت ها و ارزشها و بایدها و نبایدهای اخلاقی و اجتماعی پذیرفته بود ، حالا با اعتقادات دینی و فلسفی مختلف و متنوع ،همه را در هم فرو ریخته و به یك شكل واحد درآورند كه دیگر نه دین و نه اخلاق و نه سنتهای اجتماعی مختلف هیچ معنی و جایگاهی نداشته باشند و انسان در یك آزادی و بی قیدی وخودخواهی و هواپرستی و خود پرستی و شهوت پرستی و پول و ثروت و شهرت و مال پرستی مطلق غوطه ور شود؛ وارونگی در همه زمینه های زندگی.

در اینجا است كه می بینیم ادب و آرامش و متانت به تمسخر و تحقیر گرفته می شود و آدمهایی موفق تر و سرآمدتر می شوند كه پرسرو صداتر ، جنجالی تر ، خشن تر، بی ملاحظه تر و بی ادب تر و گستاخ تر باشند.آثار هنری مدرن همچون سینماو موسیقی و بازی ها و مسابقات همه مشوق هیجان ، سرعت ، خشونت ، جنجال و سر و صدا و بی قراری و اضطراب می شوند و آیا واقعاً در چنین فضایی انسانها می توانند به خود فكر كنند و به خدا و حقیقت ؟ می شنویم كه موسیقی های مدرن نه هنر دارند و نه شعر و نه آهنگ ، فقط سرو صداهای شدید و كوبنده و آزار دهنده اعصاب با جملاتی سراسر هجو و مهمل هستند و عجیب است كه چگونه برخی انسانها می توانند با این نوع موسیقی مأنوس و علاقه مند باشند ، یعنی مخالفت با فطرت انسانی و مخالفت با آرامش و آسایش و ذوق و هنر، حتی موسیقی اولیه قبایل آفریقایی كه گفته می شود منشأ موسیقی جاز و راك اند رول و هوی متال بوده ، در واقع چنین نبوده است.در آموزه های اسلامی یك مسلمان مؤمن شب را فرصتی برای آرامش می داند و برای استراحت و خواب و نیز برای خلوت و راز و نیاز با خداوند از آن استفاده می كند و سحرگاهان از خواب بیدار می شود و بخصوص كه سحرگاهان بهترین فرصت برای تفكر و عبادت است ؛ و تفكر مدرنیسم و لیبرالیسم غرب انسانها را به شب نشینی و سرگرمی هاو تفریحات گناه آلود و فرساینده روح انسانی ( مثل مشروبخواری و قمار و رقص و موسیقی های تند و مصرف مواد مخدر و... ) فرا می خواند و آنگاه این انسان آسیب دیده كه نمی داند با او چه می كنند ، روز را در خواب و خستگی می گذراند و چندین آسیب جسمی و روحی و آنگاه مصرف انواع داروهای اعصاب و آرام بخش و ...

در اینجا اشاره ای كنم به مصرف مشروبات الكلی كه در جهان مدرن و لیبرال دموكراسی غرب (عمدتا" اروپا و آمریكا) به صورت یك رسم و سنت در تفریحات و مهمانی ها از دهها سال پیش وجود دارد و به مردم جهان هم آن را تبلیغ و تحمیل می كنند.در همان كتابهای پزشكی و مجلات نوشته دانشمندان آنجا مقالات و نوشتارهای فراوانی در باره آثار سوء الكل (اتانول) بر اعضای بدن وجود دارد؛ در كتاب آسیب شناسی رابینز (پاتولوژی) بخش بیماریهای مربوط به عوامل محیطی از اثر كوتاه مدت (مستی) كه ناشی از تأثیر بر بخشی از مغز كه در ارتباط با درك و شعور و شناخت است تا آثار دراز مدت ، شامل آسیب كبد (هپاتیت الكلی و سیروز و از كار افتادن كبد)، آسیب لوزالمعده (پانكراتیت حاد و مزمن) ، آسیب معده ( گاستریت و زخم و سرطان معده) ، آسیب مری ( پارگی مری و سرطان مری ) ، آسیب جنین در رحم مادر ناشی از الكل و موارد دیگر نام برده شده است.اساسا" در علم پزشكی الكل جزء مواد شیمیایی و سموم محسوب می شود نه جزء مواد غذایی .حالا این مطالب را بگذارید در كنار مزارع وسیع انگور با تولید انبوه مشروبات الكلی با اسمهای مختلف ( شامپاین و ویسكی و كنیاك و ... ) در كشور فرانسه و صادرات گسترده آن به كشورهای جهان و درآمد عظیم حاصله !! همین مطالب در مورد سیگار و مواد مخدر ( بدتر از الكل) قابل ذكر است. عجیب تر اینكه برخی پزشكان و اساتید دانشگاه در كشورهای غربی و متأسفانه برخی كشورهای مسلمان پیرو مكتب سرمایه داری غرب خود اقدام به خوردن مشروب می كنند و اگر كسی از آنان سئوال كند و انتقاد ، به او می خندند.این چه تناقضی است ؟

اینجانب در مواردی با برخی اشخاص در باره چرایی مصرف مشروبات الكلی صحبت می كردم و استدلال آنان عجیب و خنده آور بود.می گفتند هر چیزی زیاد خوردنش بد است نه مقدار كمش !! آیا می توانیم بگوییم خراشیدن سطحی بدن انسان با چاقو اشكال ندارد ، بلكه فرو بردن چاقو در عمق بدن خطرساز و آسیب رسان و كشنده است ؟!! این گونه استدلال واقعاً عجیب و تأسف آور است. اعتیاد به مواد مخدر هم با مقدار كم شروع می شود و بسیاری عادات و اعمال نادرست و بد دیگر هم همینطور.

خداوند متعال در قرآن كریم می فرماید : یا ایهاالذین آمنواانماالخمر و المیسر و الانصاب و الازلام رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه لعلكم تفلحون.انما یریدالشیطان ان یوقع بینكم العداوة و البغضاء فی الخمر و المیسر و یصدكم عن ذكرالله و عن الصلوة فهل انتم منتهون ؟ (سوره مائده ،آیات 90 و 91 ) خمر یعنی همان مشروبات الكلی و مواد مست كننده( قطعا" شامل مواد مخدر و توهم زا نیز می شود).

جالب توجه است كه در برخی نظریات و گفته ها مطرح می شود كه چرا شهرهای ما مانند برخی شهرهای بزرگ توریستی و اروپایی نیستند كه مردم تا صبح بیدارند و مراكز خرید و تفریح و خیابانها تا صبح فعال و روشن !! آیا ما مسلمانان   برای آنكه احساس كنیم از قافله پیشرفت و تمدن عقب نمانده ایم باید شهرهایمان پر از مراكز گناه و فساد چون كاباره ها و كازینوهاو دیسكوتك ها و مشروبخواری و مستی و قمار و موسیقی های تند و رقص و آواز و جیغ و فریاد و معاشرت و معاشقه و روابط نامشروع زن و مرد و دختر و پسر وعیش و خوشگذرانی ... باشند ؟!! باعث تأسف است كه مسئولان برخی از كشورهای مسلمان  با تقلید از فرهنگ اروپا و آمریكا و به خیال جذب توریست و كسب درآمد اقدام به تأسیس و توسعه چنین مراكز پر از گناه و فساد در شهرهای خود كرده اند ( مثل دوبی و آنتالیا و آلانیا و غیره ).

نگاهی بیاندازیم به برخی سرگرمی ها و تفریحات كه اساس آن هیجان و سرعت و خطر است؛ مثل شهربازی ها با ترنهای هوایی عجیب و غریب  و ماشینهایی با اسامی متنوع چون كاترپیلار و سفینه و... كه حركات آنها می توانند برای سلامت جسم انسان خطرناك و آسیب رسان باشند و در صورت نقص فنی باعث حوادث مرگبار ؛ حالا می آیند می نویسند كه زنان باردار و بیماران قلبی و اعصاب سوار اینها نشوند!! مثالهای دیگری هم می توان گفت چون : راه رفتن روی بند (طناب) بر فراز یك دره عمیق یا بالا رفتن از صخره های بلند و عمودی كوهها و نام آنرا كوهنوردی قهرمانی گذاشتن یا عملیات آكروباتی در سیرك و مسابقات اتومبیل رانی (رالی) و موارد بسیار دیگر كه همه آنها احساس قهرمان بودن و مشهور شدن و پیروز و موفق شدن با انجام كارهای خطرناك و مرگبار است و نام آنها را برخی جوانان «عشق و حال» می گذارند !! عجیب است انسان مدرن و ماده پرست و بریده از خدا و دین و بی اعتقاد به آخرت و عالم پس از مرگ كه شدیداً عاشق دنیا و لذتهای مادی است و گریزان از مرگ ، برای همین لذتهای مادی و دنیایی خود را در معرض خطر و مرگ قرار می دهد !! و همچنین آمار بالای خودکشی در جوامع صنعتی و غربی.

خداوند در قرآن کریم در سوره تین می فرماید : لقد خلقناالانسان فی احسن تقویم ؛ ثم رددناه اسفل سافلین. و بدین سان خداوند انسان را به بهترین شکل خلق کرد ، یعنی همان فطرت انسانی ، و انسان با پیروی از نفس اماره و شیطان بیرونی ، خود را به سوی بدی ها و زشتی ها و پلشتی ها می کشاند.سلامت ، هم جسمانی و هم روحانی ( به قول علم امروز روانی که نمی دانم این کلمه روان را از کجا ابداع کرده اند)، همان مسیر فطرت انسانی است که خداوند خلق کرده است و راهی که بشر مدرن و دنیا زده و ماده پرست امروز می پیماید که بیشتر انسانها از ناآگاهی به این راه می روند ، سازنده و زاینده بیماری و تباهی و تخریب است.اگر برخی خوانندگان گرامی به نظرشان رسید که این دیدگاه بدبینانه است ، معهذا به روشنی نمونه های فراوان آنرا می توان یافت که با زندگی روزمره بسیاری از ما همراه و عجین است. براستی اینهمه بیماری که در کتب پزشکی به تفصیل و در هزاران صفحه نوشته شده اند، سرنوشت همه انسانهای روی زمین است و راهی به جز بیمار شدن وجود ندارد؟ البته در علم پزشکی بخشی هم به نام بهداشت و پیشگیری هست که در همین موارد بحث می کند و در برخی بخش ها مانند پیشگیری از امراض واگیر و عفونی به نتیجه می رسد و در برخی بخش ها که امراض حاصل از زندگی مدرن و روشهای غلط زندگی است ، به نتیجه نمی رسد.

انسان دیروز کار و فعالیتش طوری بود که بدون اینکه گرفتار بی تحرکی و استفاده از ابزار خودکار و ماشین ها شود ، همواره در تلاش و ورزش بود و نیازی به جداگانه ورزش کردن نداشت و همین خود عامل سلامتی بود و اگر روغن حیوانی مصرف می کرد ، با ورزش آنرا به مصرف سوخت و ساز می رساند و نیازی به درمان چربی بالای خون نداشت.هوای سالم تنفس می کرد و غذاهای طبیعی مصرف می کرد ، اکنون نگاه کنیم که تمدن جدید و مدرنیسم با انسان چه کرده است ؟

ماشین به جای انسان کار می کند و انسان می شود اپراتور یا راننده و همواره نشسته روی صندلی یا ایستاده کنار ماشین.نتیجه بی تحرکی و کم تحرکی و از طرفی با بهبود وضع اقتصادی و تغذیه ، می شود چاقی و عوارض آن چون دیابت ( مرض قند) ، فشارخون بالا ، بیماری های قلبی و عروقی و ریوی ، امراض استخوانی و مفصلی و مسائل دیگر.اینها را همان کتابها و مقالات پزشکی هم می گویند و می نویسند، پس چه عواملی هستند که اراده ای بر تغییر این وضع ندارند یا نمی خواهد تغییری پدید آید ؟ تمدن غربی و مدرنیسم تغییرات قابل توجهی در وضع تغذیه و مواد غذایی ایجاد کرده که این هم یک عامل مهم تهدید سلامت انسان و ترویج و تکثیر بیماریها است ، مانند نوشابه های گازدار، سوسیس ، کالباس ، همبرگر و بطور کلی فست فود یا همان غذاهای فوری ، انواع پنیرهای پرچرب تحت عنوان پنیر پیتزا و چدار و غیره ،انواع سس سالاد و مایونز پر چرب ، انواع پفک و اسنک و چیپس و غیره ، انواع شیرینی هاو بستنی های پرخامه و حجیم ، انواع کنسروها و آبمیوه های دارای مواد نگهدارنده و موارد دیگر .نكته دیگر در وضع تغذیه دنیای مادی و مدرنیسم اسراف و زیاده روی در خوردن بدون نیاز واقعی است ، آنگاه كه انبوه غذاهای آماده تولید شده و خوردنیهای نه چندان مفید و بلكه مضر تولید شده توسط صنایع و انبوه رستورانها و فست فودها و بستنی فروشی ها و قنادی ها ومراكز عرضه غذاهای مختلف ، نیاز به بازاریابی و جلب مشتری برای فروش و تبلیغ و تشویق هرچه بیشتر مردم به خوردن دارند، حتی با وجود سیر بودن و عدم نیاز، و آنگاه در این میان چه می شود ؟ چاقی و فشارخون و امراض قلبی و ریوی و مفصلی و دیگر انواع بیماریهای حاصل افراط در خوردن . در سنتهای بیشتر ملت ها و جوامع حتی غیرمسلمانان گرایش به مصرف غذاهای سالم و منطبق با فطرت و سلامت انسان وجود داشته است (مانند مصرف زیاد ماهی و سبزی در ژاپن وكره) و آنگاه این تمدن سازان و جهانی سازان مكتب مدرنیسم غرب می كوشند همه جهانیان را به الگوهای فرهنگی مورد نظر خود و تغذیه و رفتارهای ناسالم بكشانند؛ و ببینیم كه قرآن كریم در مورد غذا خوردن چه می گوید :

-وكلو و اشربوا و لا تسرفوا ان الله لا یحب المسرفین ( سوره اعراف آیه 31 )

-یا ایهاالذین آمنو كلو من طیبات ما رزقناهم ( سوره طه آیه 81 )

-یسئلونك ما ذا احل لهم ، قل احل لكم الطیبات ( سوره مائده آیه 4 )

-فكلو مما رزقكم الله حلالا" طیبا و اتقوالله الذی انتم به مؤمنون ( سوره مائده آیة 88 )

-یا ایهاالذین آمنوا لا تحرمو طیبات ما احل الله لكم (سوره مائده آیه 87)

-كذلك یجعل الله الرجس علی الذین لا یؤمنون   (سوره انعام آیه 125 )

و  به گفتاری هم از حضرت محمد (ص) اشاره كنم كه فرمودند: زمانی كه میل به غذا داری غذا بخور و در حالی كه هنوز میل و اشتها به خوردن داری ، دست از خوردن بكش . ادامه مطالب بماند برای نوشتار بعدی ، انشاء الله

والسلام علی من اتبع الهدی : 8 مرداد ماه 1393

 

 

 

 

 

 

 

 

    

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 14 اردیبهشت 1397 09:52 ق.ظ
Your style is so unique in comparison to other folks I've read stuff from.
I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just
book mark this site.
دوشنبه 27 شهریور 1396 01:24 ق.ظ
Hello There. I discovered your weblog the usage of msn. That is
a very neatly written article. I will be sure to
bookmark it and return to learn more of your useful information. Thanks
for the post. I will certainly comeback.
شنبه 18 شهریور 1396 04:04 ق.ظ
Hey! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a
new project in a community in the same niche.
Your blog provided us valuable information to work on. You
have done a extraordinary job!
شنبه 24 تیر 1396 03:59 ب.ظ
Right away I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming over again to read other news.
چهارشنبه 7 تیر 1396 06:45 ب.ظ
Thanks for finally writing about >با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک
- وقتی كه معیارها و ارزشها وارونه می شوند (2) <Liked it!
دوشنبه 5 تیر 1396 01:43 ق.ظ
Incredible quest there. What occurred after? Take care!
جمعه 2 تیر 1396 10:07 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در
آغاز آیا واقعا حل و فصل خوب با من
پس از برخی از زمان. جایی در سراسر
پاراگراف شما قادر به من
مؤمن اما فقط برای کوتاه در حالی که.
من این مشکل خود را با جهش در منطق و شما ممکن است را خوب به کمک پر کسانی
که شکاف. که شما در واقع که می توانید انجام من خواهد قطعا
بود در گم.
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 12:33 ب.ظ
Hi my family member! I wish to say that this article is amazing, nice written and come with almost all significant infos.
I would like to look extra posts like this.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 05:17 ق.ظ
You could certainly see your skills within the article you write.

The sector hopes for even more passionate writers such as
you who are not afraid to mention how they believe.
At all times follow your heart.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 12:51 ق.ظ
Howdy! I'm at work surfing around your blog from my new apple
iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to
all your posts! Carry on the excellent work!
دوشنبه 14 فروردین 1396 11:11 ب.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored material stylish.

nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again since exactly the
same nearly very often inside case you shield this hike.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :