تبلیغات
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک - وقتی كه معیارها و ارزشها وارونه می شوند (3)
 
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک

بسمه تعالی

        وقتی كه معیارهاو ارزشها وارونه می شوند (3)    28/06/1393

در این نوشتار سعی خواهم کرد موضوع وارونگی را در حوزه های مختلف دیگر و نیز تأکید بر مطالب قبلی ادامه دهم.آنچه که زندگانی فعلی مردم کشورهای جهان و از جمله مردم ما را با شیوه ها و روشهای مدرنیسم و تجدد و تقلید از دنیای غرب تحت تأثیر قرار داده، همین وارونگی ها است و چه بسا بارها از زبان بسیاری مردم شنیده باشیم که : « همه چیز برعکس شده است ».مثلا" در حالی که آموزه های دینی و قرآنی ما بر انفاق تأکید دارند وبالاتر از آن بر ایثار و از خود گذشتن ، آموزه های دنیای غرب و نظام سرمایه داری بر همه چیز را برای خود خواستن تأكید دارند و مفاهیم انفاق و گذشت و ایثار برای آنها ناشناخته و بی معنی است.در حالی كه قرآن كریم می فرماید : هرگز به نیكی نمی رسید مگر آنكه از آنچه دوست دارید در راه خدا انفاق كنید (سوره آل عمران آیه 92 ).سرمایه داران و پولداران پیرو مكتب لیبرالیسم و سرمایه داری غرب فقط حساب و عدد و رقم پول را می شناسند و البته سود و ارزش افزوده.در این نوع مكتب و نگرش اگر كسی ثروت بی پایان و بسیار انبوه هم داشته باشد و از شخص یا اشخاصی طلبكار باشد ، به هر زور و قیمتی باشد طلب خود را وصول می كند و البته با سود افزوده و جریمه و غیره و توجیه این اشخاص این است كه : « سرمایه و پول خودم است.آیا باید مفت آن را از دست بدهم و ضرر وزیان كنم؟» این گونه اشخاص برایشان مهم نیست كه دیگران به خاطر بدهی به آنها به خاك سیاه بیافتند و خانه خراب و آواره شوند ( آنهم بدهی كه با گذشت زمان رقم آن به سرعت افزایش می یابد و به چند برابر می رسد).مهم سرمایه و مال و دارایی سرمایه داران است كه باید حتما" بیشتر و بیشتر شود و كمترین ضرری و كاهشی متوجه آن نشود .اصطلاح رایجی از برخی افراد طلبكار می شنویم كه به بدهكار گرفتار و ناتوان از پرداخت می گویند : تا تومن آخرش را از حلقومت بیرون می كشم !!  قرآن كریم در سوره بقره آیه 280 می فرماید : و ان كان ذو عسرة فنظرة الی میسرة و ان تصدقوا خیر لكم ان كنتم تعلمون ( و اگر بدهكاری تنگدست بود مهلتی باید تا دستش باز شود و چنانچه بر او ببخشید ، برایتان بهتر است ، اگر بدانید).

براستی هدف از اینهمه انباشت پول و ثروت و سرمایه چیست ؟ مگر عمر انسان در دنیا و فرصت استفاده از ثروت و مال و رفاه چقدر است و نیاز انسان چقدر ؟ به فرض که ثروتی چون راکفلر ها و فوردها و مورگان ها و روچیلدها هم داشته باشیم ، بلاخره می خواهیم چه کنیم؟ قرآن کریم بارها می فرماید : و للله ملک السماوات و الارض ( آنچه در آسمانها و زمین است از آن خداوند است ).بینش توحیدی و آموزه های اسلامی به ما می گویند که مالک اصلی تمام جهان هستی خداوند است و ما همه مخلوق و بنده نیازمند او (خداوند) و آنچه در زمین در اختیار ما هست و مال خود می دانیم ، در حقیقت امانتی از جانب خداوند برای زندگی گذرای دنیایی در اختیار ما هست تا به وسیله آنها امتحان شویم : لیبلوکم ایکم احسن عملا.

درحقیقت مالک اصلی خداست            این امانت چند روزی بهر روزی نزد ماست

آنگاه چطور بعضی از ما به خود اجازه می دهیم اینقدر به مال و ثروت و سرمایه بچسبیم و آن را بی چون و چرا متعلق به خود بدانیم ؟ وقتی نگاهمان این شد که اینها همه متعلق به خداوند است و امانت نزد ما ، آنگاه به آسانی درک می کنیم که به افراد نیازمند جامعه انفاق کنیم ( نه مثل تعبیر بعضی ها بذل و بخشش ) . چه بسا بخشی از مال و ثروتی که در دست ما است ، سهم و حق اشخاص دیگری باشد که با یک توزیع غلط و غیر عادلانه اقتصادی از دست آنان خارج شده و به دست ما رسیده است. مکتب سرمایه داری و لیبرالیسم و پول محوری اشخاص پولدار و سرمایه دار را لایق و موفق و کارآفرین و... می نامد و توده مردم تلاشگر و فقیر و محروم از توانایی مالی و اقتصادی را گدا گشنه و بی لیاقت و زیادی و سربار !! همان نگاهی که کشورهای ثروتمند اروپایی و آمریکایی به کشورها و ملت های فقیر و مستضعف جهان دارند و به آنها به دید تحقیر و سرزنش و ترحم نگاه می کنند ، در حالی که ثروت های انبوه و تمام نشدنی خود را از غارت و چاپیدن و سرقت آنان به دست آورده اند و آنان را به فقر و گرسنگی و فلاکت کشانده اند !!

در نظام فکری و عملی لیبرالیسم و سرمایه داری منافع مادی هر کاری را توجیه می کند و خوب و بد و حق و باطل مفهومی ندارد و نتیجه آن اینکه اشخاص برای حرص و طمع بیشتر و به دست آوردن بیشتر به جان هم بیافتند و با هم درگیر شوند و دزدی و تقلب و کلاهبرداری و فریب و قتل و جنایت و ... رواج یابد و آنگاه برای برقراری نظم و جلوگیری از این وقایع ، انواع قوانین را وضع کنند و دستگاههای نظارت و کنترل و پلیس و نیروهای امنیتی و قضایی و دادگاهها و انواع روشهای پیچیده حفاظت و کنترل و انواع قفل و رمز و دوربین های مداربسته و کنترل افراد و انواع دستورات و مقررات و... نتیجه اش هم آنقدر واضح است که همه ما می بینیم : انبوه شکایتها به پلیس و دادگاهها و دادسراها و بی اعتمادی عمومی و درگیری افراد با یکدیگر و نگرانی از دزدی و تجاوز و قتل و غارت و فریب و کلاهبرداری و حملات اشرار و تبهکاران و انبوه پرونده های قضایی و زندانها پر از متهمان و خلافکاران و متجاوزان .

براستی در چه زمانهایی از تاریخ اینهمه ناامنی و نگرانی و بی اخلاقی و خطر برای انسانها وجود داشته است ؟ البته در گذشته هم دزدی و راهزنی و جنگ و تجاوز وجود داشته و در تاریخ هم ثبت شده است ، اما ّآیا به این وسعت و شدت ؟ آیا غیر از این است كه وقتی انسان اختیار را به دست نفس اماره خود سپرد و خود را كاملا" آزاد و مختار به انجام هر كاری كه بخواهد انجام دهد و هر چیزی كه بخواهد به دست بیاورد دانست و اطاعت و ترس از خدا را كنار گذاشت و انكار كرد و خالی از تقوی و نیروی بازدارنده درونی شد ، دیگر كنترل عوارض و عواقب آن بسیار مشكل یا غیرممكن است ، در صورتی كه اگر فكر و بینش دینی و خداباوری و خداترسی در انسانهای مؤمن پدید آید و به تقوی الهی برسد و كنترل از درون باشد ، دیگر نیازی به اینهمه كنترل و نظارت و مراقبت بیرونی و نگرانی و ترس و بی اعتمادی نخواهد بود.

ظاهرا" گفته می شود و مِی شنویم كه در كشورهای اروپایی ، كانادا ، آمریكا و كشورهای ثروتمند مشابه نظم دقیق اجتماعی و اقتصادی حاكم است و به ما ایرانیان تفهیم می شود كه ما بی نظم و آشفته و هرج و مرج طلب و بی قانون هستیم و هیچوقت درست نمی شویم و ای كاش مانند آنها بودیم و ... من می گویم كه یك دست پنهان دهها سال است كه می خواهد ما بی نظم و بهم ریخته و هرج و مرج زده و بی قانون رفتار و عمل كنیم و به این صفات شناخته شویم و آنها ( كشورهای غربی و صنعتی ) ثابت كنند كه خودشان برتر و منظم و آراسته و قانون مدار هستند و این عیب و نقص را كه خودشان برای ما ساخته اند به رخ مان بكشند و در همه محافل و گفتگو ها و اظهار نظرها، بسیاری از مردم همین ها را بگویند ؛ حال آنكه این نظم و آراستگی و قانون مداری برای حفظ ظاهر جامعه خودشان است تا دچار از هم پاشیدگی و بهم ریختگی نشوند و ثبات خود را حفظ كنند و جوامع غیر آنها فریفته و مبهوت این شكوه و جلال و نظم و آراستگی و قانون گرایی آنها شوند و بردگی و سرسپردگی آنها و خفت و خواری خود را بپذیرند .این موضوع را در نوشتارهای بعدی بیشتر باز خواهم كرد و بخصوص یك نمونه مهم آن رفتارهای ناهنجار ما در رانندگی و خیابانهای شهرهایمان است .

باید پرسید اگر كشورها و جوامع غربی ، جوامعی ایده آل و نمونه و سرشار از رفاه و آسایش و نظم و زیبایی هستند ، پس اینهمه ناهنجاری های اجتماعی كه در خود این كشورها است چیست و از كجا آمده است ؟ مواد مخدر و روانگردان مثل هروئین ، حشیش ، LSD ، ماری جوانا ، قرص اكستازی ، شیشه ،كوكائین و غیره را چه كسانی كشف و اختراع كرده اند ؟ غربی ها یا شرقی ها ؟

در كارخانجات بزرگ داروسازی جهان چه می گذرد؟ آیا آنها فقط داروهایی می سازند كه درمان دردها و بیماری ها باشند یا بسیاری از محصولات آنها خود مولد درد و بیماری و ناتوانی و عامل تخریب سلامت هستند ؟ مگر نه اینكه انواع مواد مخدر در آزمایشگاههای همین كارخانجات و مراكز تحقیقاتی داروسازی ساخته شده است ؟ مگر نه اینكه برخی از پزشكان برای هر ناراحتی جزئی و كوچك یك یا چند نوع دارو تجویز می كنند كه چه بسا نیازی به آن نباشد ؟ مگر نه اینكه شركتهای داروسازی برای مصرف داروهای خود كه هر چندی هم انواع جدید به بازار می آید ، تبلیغات گسترده و رنگارنگ می كنند ( مثل تبلیغ داروهای مربوط به امراض مفصلی و رماتیسمی و قلبی و غیره) ؟ 

بیایید با یكدیگر بیاندیشیم كه در جهانی كه زندگی می كنیم چه می گذرد و ما در چه هوایی تنفس می كنیم و زندگی ؟ بلاخره این وضع اسف  بار هم دوام نخواهد یافت و همانطور كه قرآن كریم بارها در آیات مختلف از نابودی و هلاكت تمدن های پیشین كه طغیان كرده و در مقابل خداوند و پیامبران الهی ایستاده بودند سخن گفته، تمدن فعلی دنیای غرب و آمریكا هم بلاخره به همان سرنوشت دچار شده و از بین خواهد رفت و انشاءالله حجت خدا بر روی زمین كه همانا امام مهدی (ع) است خواهد آمد و حكم خدا بر تمام زمین جاری شده و برای همیشه مردم جهان در آسایش و آرامش و شادی و خیر و به دور از همه بدیها و زشتیها و پلشتی ها و در سایه ایمان به خدا و تقوی و عمل صالح و دین خدا خواهند زیست.           

 والسلام علی من اتبع الهدی            28 شهریور ماه 1393   

 

 

 

     

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 1 مهر 1396 06:03 ب.ظ
Hi there, You've done an excellent job. I'll definitely digg it and personally suggest to my friends.
I am sure they will be benefited from this site.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:35 ق.ظ
There is definately a lot to know about this subject.

I like all the points you've made.
پنجشنبه 29 تیر 1396 12:10 ق.ظ
When someone writes an paragraph he/she maintains the plan of a user in his/her brain that how a user
can understand it. Thus that's why this article is
great. Thanks!
چهارشنبه 31 خرداد 1396 03:27 ب.ظ
Glad to be one of several visitants on this awe inspiring website :
D.
دوشنبه 14 فروردین 1396 09:41 ب.ظ
It is the best time to make some plans for the future and it's time to be happy.

I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or tips.
Maybe you can write next articles referring to this article.
I wish to read more things about it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :