تبلیغات
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک - کلامی در باب عاشورا و نهضت حسینی
 
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک

بسمه تعالی

17/08/1393

این روزها ،روزهای ماه محرم ، یاد آور قیام سالار شهیدان امام حسین (ع)است که با قیام خود و ایستادگی در برابر یزید و یزیدیان فاسد و کافر درس مردانگی و آزادگی و ایستادگی در برابر ظلم و کفر به همه مسلمانان داد، قیامی که اگرچه با مصیبت های بزرگ همراه بود و به شهادت امام و یاران با وفا و استوارش و در ادامه به اسارت خانواده و اهل بیت امام و یارانش انجامید و آزارها و رنج ها و مصیبت ها که در این روزها به تفصیل در مجالس عزاداری و روضه گفته و شنیده می شود؛ ولی به سرمشقی برای ما مسلمانان تبدیل شد تا همواره تلاش کنیم تا دین اسلام زنده بماند و از عزت و شرافت خود دفاع کنیم و ظالمان و کافران نتوانند چراغ فروزان دین محمد (ص) را خاموش کنند.امام حسین (ع) به یزید « نه » گفت و بیعت نکرد تا یک آدم فاسد و گناهکار و بی دین نتواند بر مسلمانان حاکم و غالب شود و اسلام را به نابودی کشاند و افسوس که مردم اهل کوفه که به امام قول همراهی و یاری داده بودند ، برای زندگی چند روزه دنیا و خواست های حقیر و پست مادی و دنیایی چشمشان را به روی حق بستند و از امام روی گرداندند و پست ترین و شرور ترین افراد آن روزگار به جنگ حسین بن علی (ع) رفتند و به نحوی ناجوانمردانه امام و لشکریان حق را به شهادت رساندند و به زنان و کودکان هم رحم نکردند.انشاء الله خداوند متعال ما را رهرو راه امام حسین (ع) قرار دهد و مبادا فکر کنیم روز عاشورا همان یک روز بود و تمام شد و دشمنان اسلام و یزیدیان هم مربوط به همان زمان بودند و مبادا از زمان حاضر غافل شویم.جمله معروفی داریم که : کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا. متأسفانه در بسیاری از مجالس عزاداری حسینی به این جمله اشاره نمی شود و فقط آنچه را در آن زمان در کربلا گذشت گفته می شود و به جای نقش بیدارگری و برانگیختن انگیزه ایستادگی در راه حق و مبارزه با ظلم و کفر ، تنها نقش برانگیختن احساس غم و اندوه و ذکر مصیبت و ایجاد حس ترحم و دلسوزی و گریه برای آن مصیبت ها دارند.اینهم یک اشتباه بزرگ است که یا از روی غفلت و ندانستن است یا در مواردی دستهای پنهان دشمنان اسلام سعی در ایجاد آن دارند. بسیاری از حکومتهای ظالم و فاسد در کشورهای مختلف اسلامی ، از جمله در ایران در رژیم پهلوی ، به مجالس عزاداری حسینی کاری نداشتند و می گذاشتند مردم هرچه می خواهند گریه و عزاداری کنند و دسته راه بیاندازند ؛ تا زمانی که باعث بیداری مردم نشود و خطری برای آن حکومت ها نباشد.بیاد می آورم سال 1354 بود ( زمان رژیم پهلوی ) و روز عاشورا و مراسم روضه خوانی حکومتی در مسجد سپهسالار برگزار می شد ( مدرسه عالی شهید مطهری فعلی واقع در میدان بهارستان ) و سخنران هم یک آخوند نمای درباری ( به نام مهاجرانی ) بود و مراسم از تلویزیون پخش می شد و سخنران در حین روضه خوانی و مرثیه گفت هم اینک من شاهنشاه آریامهر را می بینم که به مجلس عزای حسینی تشریف آورده اند و هاله ای از غم در صورت ایشان است !! و تلویزیون شاه ملعون را نشان داد که با غرور و تکبر به مبلی اشرافی تکیه داده و چهره ای عبوس دارد که البته غمی در آن نبود ، بلکه از شدت تکبر و نخوت بود.بله ، پهلوی هم می خواست مردم را با این ظاهر سازی گول بزند ، جالب است ؛ یزید زمان در مجلس عزای امام حسین (ع) شرکت می کرد !! 

با شروع انقلاب اسلامی و خیزش مردم ایران برای سرنگونی رژیم شاهنشاهی و ایجاد حکومت اسلامی با رهبری عالمانه امام خمینی ، نهضت و قیام حسینی به الگویی برای مردم تبدیل شد و مردم در برابر نظام شاهنشاهی و محمدرضا پهلوی ایستادند با الهام گرفتن از حماسه ایستادگی امام حسین (ع)در برابر یزید و بنی امیه .اکنون سری بزنم به خاطرات آن روزها و شعارهایی که پس از 36 سال انگار هنوز زنده هستند و در گوشمان می پیچند. روز تاسوعای حسینی سال 1357 بود. تهران ، میدان انقلاب ، جلوی ستاد ژاندارمری :

مرام پیروان ما حسینی

مرام پیروان ما حسینی

رهبر ما در این میان خمینی

مرگ بر خائنین

خائنین ضد دین

الله و الله نصر من الله

الله و الله نصر من الله

و شعار روز عاشورای همان سال:

زیر بار ستم نمی کنیم زندگی

زیر بار ستم نمی کنیم زندگی

جان فدا می کنیم در ره آزادگی

مرگ بر این شاه

مرگ بر این شاه

بله چنین است. عاشورای حسینی یک نهضت است و یک قیام حماسی؛ نه گفتن در برابر ظلم و انحراف از مسیر حق.امام حسین (ع) با شهادت جانگداز خود و یارانش و اسارت خانواده و اهل بیت ، درخت اسلام را از ریشه کنی نجات داد و بعدها مسلمانان بارها با تمسک با قیام حسینی ، مبارزه ها و نبردها در برابر ستمگران و متجاوزان و فاسقان به پا کردند. در دوران  معاصر هم دشمنان اسلام که اصل همه شان انگلیسی های متجاوز و غارتگر بودند با همراهی صهیونیست ها و آمریکایی ها ، بارها تلاش کردند ریشه اسلام و دینداری را بزنند و مسلمانان را به دنیا دوستی و مادیگری و خودخواهی و بی دینی یا همان اندیشه لائیک بکشانند و متأسفانه در مواردی هم موفق شدند که اعمال خشن رضا خان پهلوی در تغییر لباس و ممنوعیت مراسم دینی ( بخصوص عزاداری محرم ) و سرکوب و منزوی کردن روحانیت و اجباری کردن بی حجابی برای زنان و اقدامات دیگر نمونه تاریخی بارز آن است.همین اقدامات در کشورهای مسلمان دیگر هم انجام شد از جمله در ترکیه و عراق و مصر و تونس و غیره ( در اوایل قرن بیستم ) . انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی بار دیگر مردم ایران و بعدها دیگر کشورهای مسلمان را بیدار کرد و اسلام را دوباره به صحنه زندگی آورد و در واقع دوباره زنده کرد و جهاد و حماسه حزب الله لبنان در آزاد سازی سرزمین لبنان از اشغالگران اسرائیلی  نمونه دیگری است و امروز همچنان با الهام از قیام و نهضت حسینی  همچنان شاهد خیزش و مقاومت و مبارزه  مسلمانان و آزادگان در کشورهای مختلف هستیم و انشاءالله به امید خداوند همه توطئه های عظیم فعلی و توطئه گران ضد دین و اسلام نابود و ریشه کن شده و با نهضت و قیام مهدی (ع) حاکمیت دین خدا به دست مستضعفان و حق جویان در تمام زمین برقرار خواهد شد.

در سالهای اخیر بنده و بسیاری از مردم شاهدند که دستهای مرموز و پنهان سعی در انحراف و بی خاصیت کردن مجالس عزای حسینی دارند و بسیاری از مردم هم با غفلت و بی اطلاعی ناخواسته به دنبال آن کشیده می شوند.برخی مداحان شیوه های جدید نوحه خوانی و روضه خوانی راه انداخته اند که هیچ شباهتی با نوحه ها و روضه های قدیم ندارد و مثلا" سبک جدید است. خواندن جملات سبک و بی محتوا و عاری از مفهوم جهاد و حماسه ، خواندن با صدای خشن و بلند و گاهی به صورت داد و فریاد و نعره کشیدن ، برهنه شدن و به شدت بر سر و سینه خود زدن و خود آزاری کردن ، زیاد کردن صدای بلندگوها آنقدر که باعث ناراحتی و آسیب شنوایی مردم شود ، ساختن داستانهایی از خود و تلقین به مردم برای شیون و فریاد و گریه هرچه بیشتر ، استفاده از ریتم های عجیب و غریب و باصطلاح شور گرفتن یا به صورت آهنگ در آوردن ، زیاده روی و اسراف در غذا پختن و نذری دادن و پذیرایی که چه بسا برخی افراد مثلا" برای ثواب و در واقع برای خوردن ،حریصانه به دنبال غذاهای نذری می روند و گاهی هم در خیابانها چادر بپا کرده و با پذیرایی های مختلف باعث مسدود شدن خیابانها و اختلال در عبور و مرور می شوند.بلند کردن علم های بزرگ و سنگین هم یکی از مواردی است که هیچ ارتباطی با نهضت حسینی و عاشورا ندارد و موارد دیگر. انتظار این است که در مجالس حسینی مردم به آگاهی و معرفت و شناخت دین برسند و شور و حماسه برای دفاع از دین در مردم برانگیخته شود.عاشورا و کربلا فقط مربوط به گذشته نیست و اکنون هم دشمنان اسلام ، به خصوص آمریکا و اسرائیل و وهابیون خبیث و نوچه هایشان چون القاعده و داعش ، به جای یزید و ابن زیاد و شمر و لشکر عمر بن سعد نشسته اند و تا نابودی کامل اسلام و تشیع ، یک روز هم بیکار و آرام نمی مانند.جای ما کجاست ؟ آیا حسین و حسینیان زمان را یاری می کنیم و به جنگ یزیدیان می رویم یا مثل مردم کوفه در خانه هایمان می نشینیم و به زندگی روز مره خود را سرگرم می کنیم ؟ 

در مورد نوحه ها و روضه ها هم بگویم که نمی دانم این چه تفکر غلطی است که می گوید همه چیز باید نو و جدید باشد و آنچه که قدیمی است کنار گذاشته شود ؟ در مورد موسیقی و شعر و هنر هم بسیاری افراد همین بنا را گذاشتند و حالا در مورد نوحه ها و اشعار محرم و عاشورا هم همین کار را می کنند.اینکه همه چیز باید تغییر کند و عوض شود هم از همان مواردی است که فرهنگ وارداتی غرب به ما تحمیل کرده است و نام آن را مد و به روز شدن گذاشته است و متأسفانه بسیاری افراد جامعه تصور می کنند همه آثار و فرهنگ و اشیاء و وسائل و هر آنچه که قدیمی است به درد نمی خورد و باید دور انداخته شده و عوض شود !! من می پرسم : آیا نماز هم قدیمی شده و باید تغییر کند ؟!! آیا روزه ماه رمضان هم قدیمی شده و باید تغییر کند ؟!! آیا حج خانه خدا هم باید تغییر کند ؟!! آیا زبان فارسی هم قدیمی شده و باید تغییر کند ؟!! آیا آب خوردن هم قدیمی شده و باید تغییر کند ؟!! چه کسانی فکر می کنند نوحه ها و عزاداری های قدیمی کهنه و باصطلاح از دور خارج شده و باید کنار گذاشته شوند در حالی که بسیار پر محتوا ،آموزنده ، حماسی و برانگیزاننده دفاع از حق و نبرد با باطل و ظلم هستند ؟

این مثال ها را گفتم تا انشاءالله خوانندگان گرامی فکر کنند که آیا براستی تغییر یک ضرورت تام و تمام و همه جانبه است ؟ امروز بسیاری از مردم با همین فکر و باور مرتب لباس و کفش و کیف و مبلمان و وسائل خانه و ساعت و گوشی تلفن و خودرو و حتی منزل و محل سکونت و کار خود را بسرعت عوض می کنند ، چرا که دستهای پنهان با تبلیغ و تلقین به آنها دستور می دهند که باید تغییر کنید و تغییر بدهید و گرنه عقب مانده و امل و نادان و بیسواد هستید !! این همان چیزی است که مهاجمین فرهنگی غرب می خواهند و یکی از راههایی است که انسان را به تباهی کشانده و او را از تفکر در خود و جهان و خدا و آفرینش منع کنند و آنگاه براحتی بر انسانها مسلط شده و به حاکمیت خود ادامه دهند.انشاءالله خداوند همه ما را به آگاهی و معرفت حقیقی و راه راست و سعادت و کمال هدایت فرماید.

والسلام علی من اتبع الهدی  : 17 آبان 1393

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 28 دی 1397 12:37 ق.ظ
This text is invaluable. Where can I find out more?
پنجشنبه 27 دی 1397 05:49 ق.ظ
When someone writes an article he/she maintains the plan of a user in his/her brain that how a user can be aware of it.

So that's why this paragraph is outstdanding. Thanks!
یکشنبه 23 دی 1397 05:17 ب.ظ
I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never
found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
In my view, if all webmasters and bloggers
made good content as you did, the web will be much more useful
than ever before.
شنبه 15 دی 1397 08:15 ب.ظ
I'm not sure where you're getting your info, but great topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for fantastic information I was looking for this
info for my mission.
چهارشنبه 12 دی 1397 03:23 ق.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each
time a comment is added I get three e-mails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?
Bless you!
شنبه 24 آذر 1397 10:16 ق.ظ
I've been exploring for a bit for any high quality articles or weblog
posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last
stumbled upon this site. Studying this info So i'm glad
to exhibit that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found out
just what I needed. I such a lot for sure will make sure to don?t fail to remember this web site and give it
a glance on a relentless basis.
جمعه 23 آذر 1397 11:46 ب.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored subject matter
stylish. nonetheless, you command get got an impatience
over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again as
exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.
جمعه 23 آذر 1397 04:30 ب.ظ
Excluding entire asset classes could be a tough sell, some financial advisers say.
Investors ought to be asking instead whether a good thing class is performing as it should.


“You might build a low-volatility portfolio of hedge funds,
and they're going to end up very consistent return,” Mr.
Stackman of UBS said. “But you're not receiving the generous returns the S.
& P. have been providing you since 2009.”

That would be around 2 percent a year for hedge funds versus about 18 percent for your S.
& P. 500. And lots of asset classes now take over were built with a good
run.

There's another cautionary argument on private investments.
Simply because they're inherently risky, correctly
undertaken only from the most experienced investors.

Michael W. Sonnenfeldt, founder and chairman of Tiger 21, a good investment club for people who
have $10 million to $1 billion, said the group's 630
members had increased their investments in private equity and real estate.
دوشنبه 12 آذر 1397 01:39 ب.ظ
Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give
a quick shout out and say I truly enjoy reading your articles.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics?
Thanks for your time!
جمعه 9 آذر 1397 09:43 ب.ظ
Hello very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful
.. I'll bookmark your site and take the feeds additionally?
I'm happy to search out numerous useful info here within the submit, we'd like develop extra strategies in this regard, thank you for sharing.
. . . . .
جمعه 25 آبان 1397 04:06 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts about کلامی.
Regards
چهارشنبه 23 آبان 1397 10:55 ب.ظ
I am truly pleased to glance at this webpage posts which carries lots of helpful information, thanks for providing
these kinds of data.
سه شنبه 22 آبان 1397 12:17 ق.ظ
I visited several websites however the audio feature for audio songs current
at this web site is actually marvelous.
پنجشنبه 17 آبان 1397 10:49 ب.ظ
Thanks , I've recently been searching for information approximately this subject
for ages and yours is the greatest I have found out till now.
But, what concerning the conclusion? Are you certain in regards to the source?
سه شنبه 15 آبان 1397 03:41 ب.ظ
Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website?
The account aided me a appropriate deal. I have
been a little bit acquainted of this your broadcast offered shiny
transparent idea
دوشنبه 14 آبان 1397 10:26 ق.ظ
Hello to every single one, it's truly a fastidious for me to pay
a quick visit this website, it consists of helpful Information.
دوشنبه 14 آبان 1397 04:22 ق.ظ
I have read some excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
I wonder how a lot attempt you put to make this type of magnificent informative site.
پنجشنبه 10 آبان 1397 02:47 ب.ظ
Hey very interesting blog!
جمعه 27 مهر 1397 02:13 ب.ظ
Hi! This post couldn't be written any better! Reading this
post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this.
I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read.
Many thanks for sharing!
چهارشنبه 25 مهر 1397 04:30 ق.ظ
Simply want to say your article is as amazing.
The clearness to your post is simply excellent and that i can assume you're knowledgeable in this subject.

Well together with your permission let me to grab
your feed to stay up to date with drawing close post.
Thank you one million and please carry on the rewarding work.
جمعه 20 مهر 1397 10:13 ب.ظ
Hi, I log on to your new stuff daily. Your writing style is witty, keep it up!
پنجشنبه 19 مهر 1397 09:55 ق.ظ
Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering
if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and
I'm having problems finding one? Thanks a lot!
شنبه 7 مهر 1397 10:17 ب.ظ
Hello would you mind stating which blog platform you're working with?
I'm looking to start my own blog in the near
future but I'm having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm
looking for something unique.
P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!
پنجشنبه 5 مهر 1397 10:48 ق.ظ
Simply want to say your article is as amazing.
The clearness in your post is just spectacular and i can assume you
are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming
post. Thanks a million and please continue the gratifying
work.
شنبه 31 شهریور 1397 12:58 ق.ظ
Hi there to all, the contents present at this website are
in fact remarkable for people knowledge, well, keep up the good work fellows.
پنجشنبه 29 شهریور 1397 02:40 ق.ظ
For the Chinese agreements form a useful agenda and emblematic of progress
but obligations result from relationships.
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:59 ب.ظ
Some truly quality ρostys on this site, saved to my
bookmarks .
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:11 ق.ظ
You ought to have seen the blank stare!
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:30 ق.ظ
Hi there! Do you use Twitter? I'd like to folplow you if that wold be ok.
I'm absolutely enjoying your blog and look forward too new posts.
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:23 ق.ظ
Great delivery. Solid arguments. Keep up the amazing spirit.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :