تبلیغات
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک - کلامی در باب عاشورا و نهضت حسینی
 
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک

بسمه تعالی

17/08/1393

این روزها ،روزهای ماه محرم ، یاد آور قیام سالار شهیدان امام حسین (ع)است که با قیام خود و ایستادگی در برابر یزید و یزیدیان فاسد و کافر درس مردانگی و آزادگی و ایستادگی در برابر ظلم و کفر به همه مسلمانان داد، قیامی که اگرچه با مصیبت های بزرگ همراه بود و به شهادت امام و یاران با وفا و استوارش و در ادامه به اسارت خانواده و اهل بیت امام و یارانش انجامید و آزارها و رنج ها و مصیبت ها که در این روزها به تفصیل در مجالس عزاداری و روضه گفته و شنیده می شود؛ ولی به سرمشقی برای ما مسلمانان تبدیل شد تا همواره تلاش کنیم تا دین اسلام زنده بماند و از عزت و شرافت خود دفاع کنیم و ظالمان و کافران نتوانند چراغ فروزان دین محمد (ص) را خاموش کنند.امام حسین (ع) به یزید « نه » گفت و بیعت نکرد تا یک آدم فاسد و گناهکار و بی دین نتواند بر مسلمانان حاکم و غالب شود و اسلام را به نابودی کشاند و افسوس که مردم اهل کوفه که به امام قول همراهی و یاری داده بودند ، برای زندگی چند روزه دنیا و خواست های حقیر و پست مادی و دنیایی چشمشان را به روی حق بستند و از امام روی گرداندند و پست ترین و شرور ترین افراد آن روزگار به جنگ حسین بن علی (ع) رفتند و به نحوی ناجوانمردانه امام و لشکریان حق را به شهادت رساندند و به زنان و کودکان هم رحم نکردند.انشاء الله خداوند متعال ما را رهرو راه امام حسین (ع) قرار دهد و مبادا فکر کنیم روز عاشورا همان یک روز بود و تمام شد و دشمنان اسلام و یزیدیان هم مربوط به همان زمان بودند و مبادا از زمان حاضر غافل شویم.جمله معروفی داریم که : کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا. متأسفانه در بسیاری از مجالس عزاداری حسینی به این جمله اشاره نمی شود و فقط آنچه را در آن زمان در کربلا گذشت گفته می شود و به جای نقش بیدارگری و برانگیختن انگیزه ایستادگی در راه حق و مبارزه با ظلم و کفر ، تنها نقش برانگیختن احساس غم و اندوه و ذکر مصیبت و ایجاد حس ترحم و دلسوزی و گریه برای آن مصیبت ها دارند.اینهم یک اشتباه بزرگ است که یا از روی غفلت و ندانستن است یا در مواردی دستهای پنهان دشمنان اسلام سعی در ایجاد آن دارند. بسیاری از حکومتهای ظالم و فاسد در کشورهای مختلف اسلامی ، از جمله در ایران در رژیم پهلوی ، به مجالس عزاداری حسینی کاری نداشتند و می گذاشتند مردم هرچه می خواهند گریه و عزاداری کنند و دسته راه بیاندازند ؛ تا زمانی که باعث بیداری مردم نشود و خطری برای آن حکومت ها نباشد.بیاد می آورم سال 1354 بود ( زمان رژیم پهلوی ) و روز عاشورا و مراسم روضه خوانی حکومتی در مسجد سپهسالار برگزار می شد ( مدرسه عالی شهید مطهری فعلی واقع در میدان بهارستان ) و سخنران هم یک آخوند نمای درباری ( به نام مهاجرانی ) بود و مراسم از تلویزیون پخش می شد و سخنران در حین روضه خوانی و مرثیه گفت هم اینک من شاهنشاه آریامهر را می بینم که به مجلس عزای حسینی تشریف آورده اند و هاله ای از غم در صورت ایشان است !! و تلویزیون شاه ملعون را نشان داد که با غرور و تکبر به مبلی اشرافی تکیه داده و چهره ای عبوس دارد که البته غمی در آن نبود ، بلکه از شدت تکبر و نخوت بود.بله ، پهلوی هم می خواست مردم را با این ظاهر سازی گول بزند ، جالب است ؛ یزید زمان در مجلس عزای امام حسین (ع) شرکت می کرد !! 

با شروع انقلاب اسلامی و خیزش مردم ایران برای سرنگونی رژیم شاهنشاهی و ایجاد حکومت اسلامی با رهبری عالمانه امام خمینی ، نهضت و قیام حسینی به الگویی برای مردم تبدیل شد و مردم در برابر نظام شاهنشاهی و محمدرضا پهلوی ایستادند با الهام گرفتن از حماسه ایستادگی امام حسین (ع)در برابر یزید و بنی امیه .اکنون سری بزنم به خاطرات آن روزها و شعارهایی که پس از 36 سال انگار هنوز زنده هستند و در گوشمان می پیچند. روز تاسوعای حسینی سال 1357 بود. تهران ، میدان انقلاب ، جلوی ستاد ژاندارمری :

مرام پیروان ما حسینی

مرام پیروان ما حسینی

رهبر ما در این میان خمینی

مرگ بر خائنین

خائنین ضد دین

الله و الله نصر من الله

الله و الله نصر من الله

و شعار روز عاشورای همان سال:

زیر بار ستم نمی کنیم زندگی

زیر بار ستم نمی کنیم زندگی

جان فدا می کنیم در ره آزادگی

مرگ بر این شاه

مرگ بر این شاه

بله چنین است. عاشورای حسینی یک نهضت است و یک قیام حماسی؛ نه گفتن در برابر ظلم و انحراف از مسیر حق.امام حسین (ع) با شهادت جانگداز خود و یارانش و اسارت خانواده و اهل بیت ، درخت اسلام را از ریشه کنی نجات داد و بعدها مسلمانان بارها با تمسک با قیام حسینی ، مبارزه ها و نبردها در برابر ستمگران و متجاوزان و فاسقان به پا کردند. در دوران  معاصر هم دشمنان اسلام که اصل همه شان انگلیسی های متجاوز و غارتگر بودند با همراهی صهیونیست ها و آمریکایی ها ، بارها تلاش کردند ریشه اسلام و دینداری را بزنند و مسلمانان را به دنیا دوستی و مادیگری و خودخواهی و بی دینی یا همان اندیشه لائیک بکشانند و متأسفانه در مواردی هم موفق شدند که اعمال خشن رضا خان پهلوی در تغییر لباس و ممنوعیت مراسم دینی ( بخصوص عزاداری محرم ) و سرکوب و منزوی کردن روحانیت و اجباری کردن بی حجابی برای زنان و اقدامات دیگر نمونه تاریخی بارز آن است.همین اقدامات در کشورهای مسلمان دیگر هم انجام شد از جمله در ترکیه و عراق و مصر و تونس و غیره ( در اوایل قرن بیستم ) . انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی بار دیگر مردم ایران و بعدها دیگر کشورهای مسلمان را بیدار کرد و اسلام را دوباره به صحنه زندگی آورد و در واقع دوباره زنده کرد و جهاد و حماسه حزب الله لبنان در آزاد سازی سرزمین لبنان از اشغالگران اسرائیلی  نمونه دیگری است و امروز همچنان با الهام از قیام و نهضت حسینی  همچنان شاهد خیزش و مقاومت و مبارزه  مسلمانان و آزادگان در کشورهای مختلف هستیم و انشاءالله به امید خداوند همه توطئه های عظیم فعلی و توطئه گران ضد دین و اسلام نابود و ریشه کن شده و با نهضت و قیام مهدی (ع) حاکمیت دین خدا به دست مستضعفان و حق جویان در تمام زمین برقرار خواهد شد.

در سالهای اخیر بنده و بسیاری از مردم شاهدند که دستهای مرموز و پنهان سعی در انحراف و بی خاصیت کردن مجالس عزای حسینی دارند و بسیاری از مردم هم با غفلت و بی اطلاعی ناخواسته به دنبال آن کشیده می شوند.برخی مداحان شیوه های جدید نوحه خوانی و روضه خوانی راه انداخته اند که هیچ شباهتی با نوحه ها و روضه های قدیم ندارد و مثلا" سبک جدید است. خواندن جملات سبک و بی محتوا و عاری از مفهوم جهاد و حماسه ، خواندن با صدای خشن و بلند و گاهی به صورت داد و فریاد و نعره کشیدن ، برهنه شدن و به شدت بر سر و سینه خود زدن و خود آزاری کردن ، زیاد کردن صدای بلندگوها آنقدر که باعث ناراحتی و آسیب شنوایی مردم شود ، ساختن داستانهایی از خود و تلقین به مردم برای شیون و فریاد و گریه هرچه بیشتر ، استفاده از ریتم های عجیب و غریب و باصطلاح شور گرفتن یا به صورت آهنگ در آوردن ، زیاده روی و اسراف در غذا پختن و نذری دادن و پذیرایی که چه بسا برخی افراد مثلا" برای ثواب و در واقع برای خوردن ،حریصانه به دنبال غذاهای نذری می روند و گاهی هم در خیابانها چادر بپا کرده و با پذیرایی های مختلف باعث مسدود شدن خیابانها و اختلال در عبور و مرور می شوند.بلند کردن علم های بزرگ و سنگین هم یکی از مواردی است که هیچ ارتباطی با نهضت حسینی و عاشورا ندارد و موارد دیگر. انتظار این است که در مجالس حسینی مردم به آگاهی و معرفت و شناخت دین برسند و شور و حماسه برای دفاع از دین در مردم برانگیخته شود.عاشورا و کربلا فقط مربوط به گذشته نیست و اکنون هم دشمنان اسلام ، به خصوص آمریکا و اسرائیل و وهابیون خبیث و نوچه هایشان چون القاعده و داعش ، به جای یزید و ابن زیاد و شمر و لشکر عمر بن سعد نشسته اند و تا نابودی کامل اسلام و تشیع ، یک روز هم بیکار و آرام نمی مانند.جای ما کجاست ؟ آیا حسین و حسینیان زمان را یاری می کنیم و به جنگ یزیدیان می رویم یا مثل مردم کوفه در خانه هایمان می نشینیم و به زندگی روز مره خود را سرگرم می کنیم ؟ 

در مورد نوحه ها و روضه ها هم بگویم که نمی دانم این چه تفکر غلطی است که می گوید همه چیز باید نو و جدید باشد و آنچه که قدیمی است کنار گذاشته شود ؟ در مورد موسیقی و شعر و هنر هم بسیاری افراد همین بنا را گذاشتند و حالا در مورد نوحه ها و اشعار محرم و عاشورا هم همین کار را می کنند.اینکه همه چیز باید تغییر کند و عوض شود هم از همان مواردی است که فرهنگ وارداتی غرب به ما تحمیل کرده است و نام آن را مد و به روز شدن گذاشته است و متأسفانه بسیاری افراد جامعه تصور می کنند همه آثار و فرهنگ و اشیاء و وسائل و هر آنچه که قدیمی است به درد نمی خورد و باید دور انداخته شده و عوض شود !! من می پرسم : آیا نماز هم قدیمی شده و باید تغییر کند ؟!! آیا روزه ماه رمضان هم قدیمی شده و باید تغییر کند ؟!! آیا حج خانه خدا هم باید تغییر کند ؟!! آیا زبان فارسی هم قدیمی شده و باید تغییر کند ؟!! آیا آب خوردن هم قدیمی شده و باید تغییر کند ؟!! چه کسانی فکر می کنند نوحه ها و عزاداری های قدیمی کهنه و باصطلاح از دور خارج شده و باید کنار گذاشته شوند در حالی که بسیار پر محتوا ،آموزنده ، حماسی و برانگیزاننده دفاع از حق و نبرد با باطل و ظلم هستند ؟

این مثال ها را گفتم تا انشاءالله خوانندگان گرامی فکر کنند که آیا براستی تغییر یک ضرورت تام و تمام و همه جانبه است ؟ امروز بسیاری از مردم با همین فکر و باور مرتب لباس و کفش و کیف و مبلمان و وسائل خانه و ساعت و گوشی تلفن و خودرو و حتی منزل و محل سکونت و کار خود را بسرعت عوض می کنند ، چرا که دستهای پنهان با تبلیغ و تلقین به آنها دستور می دهند که باید تغییر کنید و تغییر بدهید و گرنه عقب مانده و امل و نادان و بیسواد هستید !! این همان چیزی است که مهاجمین فرهنگی غرب می خواهند و یکی از راههایی است که انسان را به تباهی کشانده و او را از تفکر در خود و جهان و خدا و آفرینش منع کنند و آنگاه براحتی بر انسانها مسلط شده و به حاکمیت خود ادامه دهند.انشاءالله خداوند همه ما را به آگاهی و معرفت حقیقی و راه راست و سعادت و کمال هدایت فرماید.

والسلام علی من اتبع الهدی  : 17 آبان 1393

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 22 اردیبهشت 1397 01:00 ب.ظ
I lkкe thiѕ post, enjoyed thіs one appreciate it for posting.

"When you make a world tolerable for yourself, you make a world tolerable for others." Ьy Anais
Nin.
جمعه 21 اردیبهشت 1397 06:10 ب.ظ
кредит онлайн на картку цілодобово
онлайн займ карту без проверки
кредиты онлайн срочно
кредит без инн украина
займ без отказа на карту
кредит онлайн на карту с 18 лет украина
кредит на карту любого банка украина
سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 01:11 ق.ظ
I'm not sure where you're getting your information, but great
topic. I needs to spend some time learning much more or understanding
more. Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 04:55 ب.ظ
фитнес резинки зеларт
фитнес резинки позняки
резиновые петли купить
фитнесс резинки киев
резинка для ног фитнес
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 03:02 ب.ظ
DTX-3 - ВЫВОДИТ ПАРАЗИТОВ И ЗАЩИЩАЕТ ОТ ПОВТОРНОГО ЗАРАЖЕНИЯ ЗА ОДИН КУРС!
دوشنبه 20 فروردین 1397 08:40 ب.ظ
Jewellery ought to, however, specific the type, thoughtful and caring significance of the love and optimistic
emotion that a person has for a lady.
دوشنبه 20 فروردین 1397 08:20 ق.ظ
Handmade as always. Sterling silver and gold coated. Long gone are the times where every part is matchy-matchy.
یکشنبه 19 فروردین 1397 09:14 ق.ظ
Liar.
یکشنبه 19 فروردین 1397 04:37 ق.ظ
1980-1990's- The affluent 80s introduced a requirement for sparkle, glamour
and glitzy "Dynasty" and "Dallas" sort of ornamentation.
جمعه 17 فروردین 1397 06:54 ب.ظ
Have been taking little over a month.
جمعه 17 فروردین 1397 02:42 ب.ظ
The operate of signet rings in ancient occasions was originally to
be able to make a seal with wax or clay.
جمعه 17 فروردین 1397 10:11 ق.ظ
An occasional designer piece works wonders for a girl's wardrobe -
and ego, but it surely's necessary to not get addicted.
جمعه 17 فروردین 1397 09:26 ق.ظ
Your words - your name - will stop individuals from viewing it, which would be
a shame.
جمعه 17 فروردین 1397 03:36 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
دوشنبه 27 شهریور 1396 02:24 ب.ظ
I am in fact thankful to the holder of this web site who has shared this
fantastic piece of writing at here.
جمعه 13 مرداد 1396 11:49 ق.ظ
I'm really enjoying the design and layout of your website.
It's a very easy on the eyes which makes it much
more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Exceptional work!
یکشنبه 8 مرداد 1396 04:38 ق.ظ
I am really impressed with your writing skills as well
as with the layout in your blog. Is that this a paid topic or did you modify it yourself?
Anyway stay up the excellent high quality writing, it is rare
to look a nice weblog like this one today..
سه شنبه 15 فروردین 1396 09:07 ق.ظ
Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?

My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
losing many months of hard work due to no data
backup. Do you have any methods to stop hackers?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :