تبلیغات
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک - به مناسبت ولادت امام علی (ع)
 
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک
جمعه 3 اردیبهشت 1395 :: نویسنده : علی رسولی یزدی

بسمه تعالی

به مناسبت ولادت امام علی (ع)

امروز 14 رجب 1408 هجری قمری از ایام اعتكاف و عبادت خداوند و روز گذشته نیز 13 رجب سالروز تولد امیر المؤمنین حضرت علی (ع) بود و انشاء الله كه در این روزهای خدایی همه مسلمانان بتوانند از بركات آنها بهره برده و به پالایش  روحی و معنوی دست یابند و با عبادت و سیر و سلوك و شناخت و معرفت سیره اسلامی و علوی به حقیقت و كمال برسند كه حضرت علی (ع) نمونه عالی و بی مانند كمال و انسان برتر بود كه جز پیامبر اكرم (ص) هیچ شخصیتی به آن مرتبه نرسید . باشد كه ما هرچه بیشتر خصوصیات عالی و كمالات امیرالمؤمنین را بیشتر بشناسیم و آن را شاخص و سرمشق و راهنمای خود قرار دهیم.

در آموزشهای دینی مدارس همواره می خواندیم كه اصول دین پنچ مورد است : توحید ، نبوت ، عدل ، امامت و معاد ؛ و البته زمان تحصیل ما كه نزدیك 40 سال پیش ، بیشتر و كمتر بود عدل و امامت را از اصول مذهب می گفتند و پس از آن فروع دین بود كه شامل نماز ، روزه ، خمس ، زكات ، حج ، جهاد ، امر به معروف و نهی از منكر بود و بعداً تولّی و تبرّی هم به آن اضافه شد. با توجه به فضا و بستری  كه دهها سال است جامعه ما و دیگر جوامع در آن زندگی می كنند و چار چوب ها و استانداردهایی كه برای زندگی تعیین شده و بیشتر آنها تقلیدی است از آنچه كه سلطه گران و امپراطوران زر و زور به عنوان جهانی سازی تعریف كرده اند ، باید یك بار دیگر به اصول دین خود فكر كنیم و بیاندیشیم كه آیا واقعاً این اصول را باور داریم و به آنها عمل می كنیم؟

اولین اصل توحید است ، یعنی اقرار به یگانگی خداوند متعال و اینكه جهان و هرچه در آن است مخلوق خدای یكتا است و اوست كه تدبیر و گردش جهان به این عظمت در دست اوست و ما انسان ها یكی از مخلوقات بیشمار خداوند یكتا هستیم كه به ما توانایی و اراده ویژه داده شده تا خلیفه خدا در روی زمین باشیم و به عالی ترین درجات كمال و معنویت دست یابیم . آنچه كه می توانیم و انجام می دهیم از سوی خدای یكتا به ما داده شده و اگر او بخواهد می تواند همه آنها را از ما بگیرد و در هر صورت آنچه كه اتفاق می افتد به حكمت و اراده او است نه ما ، در عین حال كه به ما هم اراده بخشیده تا اعمال خود را انجام دهیم ، چه خیر باشد و چه شر و در هر حال توان ما و روزی ما در دست او است . آیا ما در زندگی روزمره به اصل توحید فكر می كنیم یا فقط به هنگام گرفتاری و مصیبت به یاد خدا می افتیم ؟ كسانی كه شیوه زندگی امروز را ساخته اند و ما هم دنباله رو آنان شده ایم (یعنی همان سلطه گران غرب) اساساً اعتقادی به توحید ندارند . آنها انسان را به جای خدا قرار داده اند و انسان را مركز و محور جهان تعریف كرده اند و همه توانایی ها و اراده ها و بزرگی ها را به خود انسان نسبت داده اند و خداوند را كنار گذاشته اند ، دیدگاهی كه به نام اومانیسم خوانده می شود ، بدترین نوع بت پرستی یعنی پرستش انسان و نفس اماره و سركش خود به جای خدا و حتی بت . این نوع نگاه و رویكرد اساس همه روشهای زندگی اجتماعی ، اقتصادی ، علمی و صنعتی و فرهنگی شده است و شیوه زندگی انسان های امروز را در اكثریت جوامع تشكیل داده است كه در واقع اقدام تهاجمی از سوی سلطه گران بوده است و نام جهانی سازی را به آن داده اند . ما ایرانیان هم بدون درك واقعی همین شیوه را در پیش گرفته ایم و ناخواسته بر خلاف اعتقاد به توحید قدم بر می داریم . آیا می توانیم بگوییم به توحید اعتقاد داریم ولی باید به هرچه سازمانهای جهانی می گویند و استانداردهایی كه تعریف كرده اند عمل كنیم ؟ مثال می زنم از دوران قدیم كه خان ها و اربابان بر روستاها و مردم مسلط و غالب بودند. در آن زمان هم بسیاری از مردم و كشاورزان تحت حكومت آن خان ها فكر می كردند باید هرچه ارباب و خان می گوید اطاعت كنند ، حالا چه بر حق باشد یا بر باطل و زور . حتی اگر ارباب و خان خواست مزرعه و خانه آنها را تخریب كند یا خانواده و ناموس آنها را برای خود ببرد ، باز هم راهی جز تسلیم شدن نمی دانستند ، در حالی كه اگر به توحید فكر می كردند و به خداوند اتكاء و ایمان داشتند ، آنچنان توانایی می یافتند كه بتوانند خان و عوامل زورگوی او را بر زمین بزنند و نابود كنند . در اینجا نیز فكر و عمل بر خلاف توحید بود و چنین بود كه خان ها و ارباب ها قرن ها به حاكمیت زورگویانه خود ادامه دادند .

در زمان حاضر نیز چنین است .بسیاری از ما خواسته یا ناخواسته باور داریم كه هرچه خان ها و اربابان جهان تحت عنوان آمریكا و صهیونیسم و نهادهای تحت نظر آنها می گویند حتماً درست است و باید معیار عملكرد و استاندارد های ما باشد ، حالا در هر زمینه ای ، یك جا استانداردهای خودروها ، یك جا استانداردهای ساختمانها و آپارتمانها ، یك جا استانداردهای خیابانهای شهرها ، یك جا استانداردهای آموزش كودكان و نوجوانان در كودكستانها و مدارس ، یك جا استانداردهای آموزش دانشگاهها ، یك جا استانداردهای اقتصاد و تولید و صنعت ، یك جا استانداردهای بانكداری و بیمه و بورس و كلاً بازار پول ، یك جا استانداردهای پزشكی و سلامت و درمان ، یك جا استانداردهای حقوق زنان در جامعه ، حتی استانداردهای خانواده، استانداردهای حقوقی و دادگاه ها و مجازات ها و آنچه كه مربوط به جرائم و اعمال خلاف قانون می شود (البته باید دید كدام قانون؟) و موارد بسیار دیگر. در همه این موارد جای آنچه كه خالی است بینش توحیدی و خداپرستی است.نه بسیاری از ما از خود می پرسیم و نه آنان كه مسئولان و مدیران امور هستند كه آیا استانداردهای دینی و اسلامی بر مبنای توحید و یكتاپرستی و اطاعت از خدا و پیامبر ، كدامند؟ اگر به آنها فكر نكنیم ، اعتقادمان به توحید ناقص خواهد بود و چه بسا به شرك و كفر كشیده شویم.

در مورد اعتقاد به نبوت هم همینطور است.اگر اصل نبوت را پذیرفتیم باید به كلام خدا و آیات قرآن كریم و آموزه های پیامبر اكرم حضرت محمد (ص) عمل كنیم و باور به آنها در تمام وجودمان باشد ، در غیر این صورت این اعتقاد هم ناقص و معیوب خواهد بود؛ و همینطور در مورد اعتقاد به معاد.اگر باور به معاد در وجود ما جاری شد ، آنگاه تك تك اعمالمان را محاسبه می كنیم چرا كه می دانیم ثبت می شود و در روز جزاء مورد رسیدگی قرار می گیرد. درنگرش اومانیسم و دنیاپرستی و باصطلاح لیبرالیسم سلطه گران امروز جهان كوچكترین اعتقادی به معاد و آخرت وجود ندارد و آنها همه چیز را فقط برای دنیا تعریف كرده اند ،برای هرچه بیشتر بهره بردن و لذت بردن در دنیا و هرچه بهتر زندگی كردن در چند ده سال عمر بدون هیچگونه باور به پاسخگویی در برابر اعمال در آخرت و البته آنان بهره گیری دنیا را هم برای همه انسانها تعریف نكرده اند، بلكه ویژه انسانهای به قول خودشان برتر و توانمندتر و كارآفرین و سرمایه دار و... است و اكثر مردم برای بهره رساندن و فراهم كردن تشكیلات بزرگ و منظم آنان تعریف شده اند. 

اگر باور به معاد در تمام وجود مسلمانان جریان داشته باشد ، دیگر نیازی به تشكیلات عظیم و گسترده مراقبت و كنترل و پلیس و حفاظت و دادگاهها و قوانین پیچیده و... نخواهد بود ، آنگاه كه مراقبت از نفس و عمل خود در انسانها نهادینه شود : حاسبوا قبل ان تحاسبوا و بدین ترتیب مراقبت و كنترل از درون جای كنترل از بیرون را می گیرد، هر شخصی از درون خود را كنترل می كند و به هر عملی كه می خواهد انجام دهد فكر می كند كه آیا گناه است یا ثواب یا حرام است یا حلال ، آیا خداند و پیامبر راضی هستند یا نه ؛ چیزی كه سلطه گران حاكم بر جهان نمی خواهند در میان مسلمانان و حتی غیر مسلمانان وجود داشته باشد.

در مورد عدل هم كه گفتنی زیاد است و انشاء الله در مقاله دیگری خواهم نوشت.در مورد امامت هم كه اكنون در سالروز ولادت امام علی (ع)، آن بزرگمرد تاریخ و انسان كامل هستیم باید گفت كه امامت هم تداوم نبوت است ، یعنی اطاعت و پیروی از ولی خدا و كلام حق كه تنها ولی خدا می تواند آن را بیان كند كه همان اطاعت از خدا می شود . خداوند به واسطه پیامبران و اولیاء و صالحان و به عبارت كلی بندگان برگزیده خود ، راه حق و حقیقت و راه رضای خود را به ما انسانها نشان می دهد . اگر می خواهیم مسلمانی ما كامل باشد باید از ولی خدا ، از امام بر حق پیروی كنیم نه از محافل و مراكز سلطه گر حاكم بر جهان. براستی كلام امام علی (ع) برای ما ملاك است یا رهنمودهای یونسكو و سازمان جهانی حقوق بشر و حقوق زنان سازمان ملل و سازمان جهانی تجارت و ... ؟

در زمان حاضر هم ما منتظر آمدن آخرین ولی خدا ، امام مهدی (ع)هستیم و باید كه با مظاهر كفر و نفاق مبارزه كنیم و افكار عمومی را روشن سازیم تا انشاء الله زمینه تشریف فرمایی حضرت مهدی (ع) فراهم شود و قدر بزرگترین نعمت جمهوری اسلامی خودمان را كه رهبری حكیمانه و خردمندانه حضرت آیت الله خامنه ای است بدانیم و باور داشته باشیم كه رهنمودها و كلام ایشان ، حضرت آیت الله خامنه ای ، همان رهنمودها و كلام پیامبر اكرم حضرت محمد (ص) و امام علی (ع) است در زمانی كه امام عصر در پرده غیبت است . به همه برادران و خواهران گرامی توصیه می كنم كه همه سخنرانِی ها و گفته های رهبر بزرگوارمان را در دیدارها و مناسبت های مختلف به دقت گوش دهند و بیاد بسپارند یا اگر هم فرصت نداشتند از سایت اینترنتی ایشان استخراج كنند كه راهنمای ما در شناخت حق از باطل همین است ، در زمانی كه آنقدر گفته ها و شنیده ها از اشخاص و منابع مختلف مردم ما را به سردرگمی و حیرت می اندازد و هر روز حرف تازه ، درست یا غلط یا مخدوش از اشخاص و رسانه ها و منابع مختلف شنیده می شود كه بیشتر باعث تشویش و آشفتگی اذهان می شود.در اینجا شعر معروف مرحوم استاد شهریار در وصف امام علی (ع) را تقدیم خوانندگان گرامی می نمایم :

-علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را

كه به ما سوا فكندی همه سایه هما را 

-دل اگر خداشناسی همه در رخ علی بین

به علی شناختم من به خدا قسم خدا را

-به خدا كه در دو عالم اثر از فنا نماند

چو علی گرفته باشد سر چشمه بقا را

-مگر ای سحاب رحمت تو بباری ارنه دوزخ

به شرار قهر بسوزد همه جان ما سوا را

-برو ای گدای مسكین در خانه علی زن

كه نگین پادشاهی دهد از كرم گدا را

-بجز از علی كه گوید به پسر كه قاتل من

چو اسیر توست اكنون به اسیر كن مدارا

-بجز از علی كه آرد پسری ابوالعجایب

كه علم كند به عالم شهدای كربلا را

-چو به دوست عهد بندد ز میان پاكبازان

چو علی كه می تواند كه بسر برد وفا را

-نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش گفت

متحیرم چه نامم شه ملك لا فتی را 

-به دو چشم خون فشانم هله ای نسیم رحمت

كه ز كوی او غباری به من آر توتیا را

-به امید آنكه شاید برسد به خاك پایت

چه پیامها سپردم همه سوز دل صبا را

-چو تویی قضای گردان به دعای مستمندان

كه زجان ما بگردان ره آفت قضا را

-چه زنم چو نای هر دم ز نوای شوق او دم

كه لسان غیب خوشتر بنوازد این نوا را

-«همه شب در این امیدم كه نسیم صبحگاهی

به پیام آشنایی بنوازد آشنا را»

-ز نوای مرغ یا حق بشنو كه در دل شب

غم دل به دوست گفتن چه خوشست شهریارا

والسلام علی من اتّبع الهدی

سوم اردیبهشت 1395

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:52 ب.ظ
constantly i used to read smaller articles which also clear their motive, and
that is also happening with this post which I am reading at this time.
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:35 ق.ظ
For latest news you have to visit world wide web and on the web I found this website as a most excellent website for newest updates.
دوشنبه 9 مرداد 1396 11:27 ق.ظ
I was suggested this blog through my cousin. I'm now
not sure whether or not this submit is written by him as no one else realize such distinct about my difficulty.
You are amazing! Thank you!
شنبه 12 فروردین 1396 07:53 ب.ظ
This website was... how do I say it? Relevant!!
Finally I have found something that helped me. Kudos!
پنجشنبه 10 فروردین 1396 06:00 ب.ظ
This design is wicked! You certainly know how to
keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
(well, almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed what
you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :