تبلیغات
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک - نگاهی به آسیب شناسی فرهنگی و اجتماعی (3)
 
با هم بیاندیشیم : یادداشت های یک پزشک

بسمه تعالی

نگاهی به آسیب شناسی فرهنگی و اجتماعی (3)


در ادامه نوشتارهای قبل در مورد آسیب های فرهنگی و اجتماعی نگاهی بیاندازیم به ماحصل بینش ها و رفتارها و عملکردهای انسانها در جوامع که بیشتر مقصود جامعه ایرانی-اسلامی خودمان است که مهمترین پایه رفتارها و عملکردها وضعیت خانواده در جوامع است.همانطور که در نوشتارهای قبل هم گفته شد و شاید تکراری باشد مجموعه بنیاد های فکری و فرهنگی و اقتصادی تمدن مدرن که از جهان غرب و به طور ویژه از آمریکا صادر شده در جهت اضمحلال و فروپاشی نهاد خانواده و روابط انسانی بوده و نتایج آن بسرعت آشکار شده و ادامه دارد.از چندین دهه گذشته تا کنون زمانی ضرورت حضور فعال و همه جانبه زنان در فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی مطرح شد،زمانی دیگر محدودیت تعداد فرزندان به حداکثر دو تا و اینکه کار زنان نباید آشپزی و خانه داری و بچه داری باشد، زمانی تغذیه نوزادان با شیر خشک را بجای شیر مادر مطرح کردند تا دیگر زنان برای همین یکی یا دو بچه ای هم که می آورند به فکر شیردادن نباشند،زمانی از زنان و زیبایی ها وجاذبه های زنانه برای تبلیغ مد و لباس و کالاهای مختلف استفاده کردند تا حیثیت و کرامت زنان را درپای افزایش درآمد و فروش و سود سرمایه های خود قربانی کنند،زمانی از تساوی حقوق زن ومرد گفتند تا زنان باور کنند که باید در همه چیز حقوق مساوی داشته باشند و بر علیه باورهاو سنت های دینی و اجتماعی خود اعتراض و طغیان کنند(که مثلاً حق ارث مساوی و حق داشتن فرصت های شغلی مساوی و عدم اطاعت از همسر و پدر و...)ودر زمان حاضر هم که باقیمانده نظام خانواده را از بین برده و ریشه کن می کنندودر دو بخش قبلی اشاره کردم به کاهش آمار ازدواج،رواج بی حد و حساب طلاق،پدیده های نامطلوبی چون افزایش آمار مجردهاو زنان مطلقه و کودکان بی سرپرست یا تک سرپرست ، وجود آدم های بی هویت و آواره ،افزایش روابط نامشروع دو جنس یا بدتر از آن رواج همجنس بازی در کشورهای غربی که آنرا قانونمند کرده و به جوامع و کشورهای دیگر هم صادر می کنند (و مثلاً کشور ما ایران را به دلیل به رسمیت نشناختن این عمل زشت به نقض حقوق بشر متهم می کنند!!)ودیگر معضلات و ناهنجاریها. 

حاصل و نتایج این همه پلیدی و زشتی چیست؟ وقایع و حوادثی که در جامعه اتفاق می افتد روند پیشروی خطرناک این هجوم و شبیخون فرهنگی را نشان می دهد.ما بدنبال توسعه اقتصادی و صنعتی و علمی بودیم و با این مصیبت ها و معضلات مواجه شدیم.به این موضوع فکر کنیم : با خانواده های از هم گسیخته و افراد ناسالم و بی انگیزه و بی هدف به کجا خواهیم رفت؟ اکثر افراد جامعه ما که اکنون در موقعیت های اجتماعی و اقتصادی و علمی و فرهنگی و غیره قرار گرفته اند همه در خانواده ها بزرگ شده و تربیت شده اند.همه ما معیارهای خوبی و بدی و حلال و حرام و بایدها و نبایدها آشنا شده ایم و به گوش خود شنیده ایم.ما فامیل و اقوام و بستگان دیده ایم. ما روابط اجتماعی و خانوادگی و همسایگی و قبیله ای دیده ایم.با این تغییرات فرهنگی در آینده چه وضعی در انتظارمان است؟

شاید نیازی نباشد به آینده دور فکر کنیم.نتایج این تغییرات و از هم گسیختگی ها همین اکنون در حال آشکار شدن است.ما در کلانشهرها و شهرهای بزرگ بخصوص در تهران و اطراف تهران با رفتارهای غیرعادی و ناهنجار فراوانی برخورد می کنیم؛ مثلاً رانندگی های جنون آمیز و خطرناک که یک مصیبت بزرگ اجتماعی شده و باید نوشتار جداگانه ای در باره آن بنویسم، فحاشی و فریاد زدن و عربده کشی توسط برخی افراد جوان، تهدید و قلدری ، زورگیری ، دزدی با انواع روش های قدیم و جدید ، کلاهبرداری ، مصرف مواد مخدر و نتایج بسیار مخرب آن ، قتل و جنایت ،بی حجابی و ولنگاری و بدلباسی بسیاری دختران جوان که این یکی مورد بحث بسیاری از صاحب نظران و دلسوزان است و البته اینجانب متوجه شده ام که دختران و زنانی که بی حجاب و یا بدحجاب و بدلباس هستند فقط مسئله شان این نیست و سایر آلودگی های اخلاقی و رفتاری را هم دارند که در بالا ذکر کردم و بسیاری بد اخلاقی ها و بد رفتاری های دیگر .این ها مسائلی هستند که مرتباً کارشناسان مسائل اجتماعی و اخلاقی و دینی درباره آنها سخن می گویند و هنوز هم به نتیجه و راه حل مطلوبی نرسیده اند.من مطمئن هستم که اکثریت این رفتارهاو پدیده های بد اجتماعی از وضعیت خود افراد منشأ می گیرند و متأسفانه برخی کارشناسان همه دلایل را به مسائل اقتصادی و بیکاری و فقر مربوط می کنند.اگر چنین است پس چرا این رفتارها در افرادی دیده می شود که فقیر و بیکار هم نیستند یا به هر حال مشکل اقتصادی ندارند یا اگر هم هست آنقدر شدید نیست که بتواند توجیه کند؟ این ناهنجاری ها فقط در جامعه ما نیست و در دیگر جوامع و کشورها نیز وجود دارد ، بخصوص در جوامع غربی و صنعتی که مثلاً پیشرفت کرده اند بسیار بیشتر است.

به ریشه ها برگردیم.وقتی زنانگی و مادری از زنان گرفته شد و زنان به فکر کار و پیشرفت خود یا برخی(با پوزش)به فکر خودنمایی و آرایش و جلب توجه و تبلیغ مدو لباس و ... شدند نتیجه چه می شود؟ امام خمینی جمله حکیمانه ای گفتند که شاید برخی به یاد بیاورند: از دامن زن ، مرد به معراج می رود. حالا بیاییم نقطه معکوس آن را ببینیم که چگونه از دامن زن ، مرد می تواند به سقوط و پستی هم برود.آنچه که در مورد بسیاری از زنان ذکر کردم ، حالا ببینیم اگر این زنان ، فرزند یا فرزندانی داشته باشند نتیجه تربیتی آنها چه می شود.مگر در گذشته نمی گفتیم اساس تربیت بچه با مادر است؟ وقتی «مادری» را از مادرها گرفتیم سرنوشت بچه ها چه می شود؟ چه کسی یا کسانی از کودکی به انسانها می آموزند که چه کار باید کرد و چه کار نباید کرد؟ چه رفتاری درست است و چه رفتاری غلط؟ چقدر کودکان در جامعه ما از صبح تا شب مادر و پدر خود را نمی دیدند و معلوم نیست در چه وضعی بودند؟ آیا نبودند کودکانی که پدر و مادر صبح از خانه خارج شده و در را به روی آنها قفل می کردند تا عصر که برگردند؟ بگذریم که هنوز هم روابط سنتی در جامعه ما به طور کامل از بین نرفته و بسیاری از کودکان در غیاب والدین تحت حمایت دیگر اعضای خانواده و فامیل یا اشخاص دیگری بودند.این مسئله مربوط به خانواده هایی است که هنوز وجود دارند، با اینها بیافزاییم کودکان و نوجوانانی که پدر و مادرشان از هم جدا شده یا می شوند که آنها وضع بدتری دارند و برخی از آنها نمی دانند سرنوشتشان چیست و همواره در حالت ناامنی روانی هستند.به اینها بیافزاییم تک فرزندی را که بسیاری کودکان و جوانان هیچ خواهر یا برادری در کنار خود نمی بینند که اگر بود شاید حداقل آنها پشتیبان یکدیگر بودند.کودکان و نوجوانانی که در خانواده سالم بزرگ شوند عواطف و احساسات و اخلاقیات را می آموزند که عمدتاً از مادران است، حالا اگر «مادری» ندیده باشند و شخص یا اشخاص دیگری هم تأثیر تربیتی روی آنها نگذاشته باشند، براحتی خشونت ، بیرحمی، قلدری ، زورگویی ، جنایت و دیگر اعمال زشت و ناهنجار را از دیگران می آموزند و به چنین آدم هایی تبدیل می شوند.آیا کارشناسان مسائل اجتماعی باز هم می خواهند مسائل اقتصادی را دلیل و عامل ناهنجاری ها بدانند؟ العیاذبالله کودکانی هم که نامشروع به دنیا آمده باشند وضع بسیار بدتری پیدا می کنند که این یکی در جوامع غربی بسیار فراوان است و به علت قباحت موضوع از وضع آن در جامعه ما اطلاع دقیقی وجود ندارد.چنین انسانهایی فاقد هویت می شوند و می توانند به یک مصیبت بزرگ تبدیل شوند.

حالا برگردیم به موضوع تهاجم فرهنگی غرب که می خواهد تمام ضدارزش های خود را به زور به دیگر جوامع و کشورها تحمیل و قالب کند.شبکه های تلویزیونی ماهواره ای به طور مداوم و مستمر صحنه های غیر اخلاقی و هرزگی و برهنگی و خشونت و جنایت و... را نمایش می دهند.مواد مخدر و روانگردان و انرژی زا هم که توسط باندهای مافیایی به وفور در دسترس افراد جامعه قرار می گیرند و هر روز تعداد افراد بیشتری معتاد می شوند؛ یک فکاهی خنده آور در این میان هست که ظاهراً کشورهای جهان از جمله قدرتهای بزرگ صحبت مبارزه با مواد مخدر و غیرقانونی بودن داشتن و مصرف این مواد را می کنند در حالی که این مواد مخدر و روانگردان توسط همین قدرتهای بزرگ جهان تولید و پخش می شود و هدف آنها تخریب و از کار انداختن انسانها است.از طرفی گروههای موسیقی هم با ساخت و ارائه آثار بی محتوا و مخرب و حتی غیراخلاقی و منحرف کننده و استفاده از ریتم های تند و شدید ، بسیاری از جوانان را به سوی تباهی و فساد دعوت می کنند.متأسفانه مسابقات ورزشی بخصوص فوتبال که اینهمه تبلیغ و جنجال برای آنها هست و عده زیادی فکر خود را به آنها مشغول می کنند نیز سرشار از خشونت و بدآموزی های اخلاقی هستند و هر روز خبر دعوا و درگیری بر سر این مسابقات که بیشتر مربوط به فوتبال است شنیده می شود، ورزشی که اگر درست و بر اساس تعالیم عالیه دینی اجرا شود می تواند باعث پرورش و تزکیه جسم و روح و تعالی معنوی شود. بسیاری از آثار هنری بخصوص فیلم های سینمایی که عمدتاً در آمریکا ساخته می شوند و متأسفانه برخی فیلم های سینمایی داخلی خودمان هم که تحت القائات و تأثیرات آنها هستند و همه آنها دعوت به انحراف و فساد و گناه و جنایت می کنند و عوامل دیگری که شاید اکنون بیادم نباشد؛

بیاییم این عوامل فرهنگی تأثیر گذار را در کنار آسیب های خانوادگی و اجتماعی بگذاریم و نتیجه را ببینیم.آنگاه که خانواده مستحکمی نباشد یا طلاقی اتفاق افتاده باشد یااساساً خانواده ای نباشد، امر و نهی نباشد، باید و نباید های اخلاقی و تربیتی نباشد،چه انتظاری می توان داشت از جوانانی که در چنین شرایطی بار آمده اند؟ آیا به دخترانی که در چنین شرایطی زندگی کرده اند و نه تربیت اخلاقی شده اند نه تربیت دینی، می توان گفت چرا حجاب و عفاف را رعایت نمی کنید؟ آیا آنها معنی حجاب و عفاف را می دانند؟ چگونه می توان از پسران و دخترانی که در چنین شرایطی بزرگ شده اند و تحت تأثیرات عوامل منحرف کننده و تباه کننده هم بوده اند انتظار داشت انصاف و ادب و نظم و موازین اخلاقی و قانونی را رعایت کنند؟ تمدن و فرهنگ سرمایه داری غرب چه تمدنی و چه فرهنگی است که انسانها را به چنین موجوداتی تبدیل می کند و آنگاه شعار دموکراسی و آزادی و حقوق بشر را می دهد؟ 

البته مسائل اقتصادی هم در آسیب های اجتماعی تأثیر گذار هستند، فقر و نداری و بیکاری و محرومیت ها هم سالهای طولانی است عامل مفاسد اخلاقی و اجتماعی هستند ، بخصوص مسئله مهاجرت های بی رویه به شهرهای بزرگ به امید رسیدن به زندگی مرفه و آسایش و ثروت و ... و حاشیه نشینی ها و معضلات فراوانی که به دنبال داشته اند و شروع آنها از رژیم پهلوی بوده است و متأسفانه پس از انقلاب اسلامی هم ادامه یافته اند.

اکنون ببینیم چگونه تعالیم عالیه اسلام می تواند حافظ و نگهبان جامعه اسلامی از اینهمه آسیب باشد.وقتی تعالیم اسلام با ما می گوید که زنان و دختران در برابر نامحرم حجاب خود را حفظ کنند و بین زن و مرد و دختر و پسر حریم باشد، برای حفظ خانواده و کرامت انسانی است. وقتی تعالیم اسلام تشکیل و حفظ خانواده را یک اصل می داند وجایگاه زن و شوهر و فرزندان را مشخص می کند ، برای حفظ کرامت و پاکی نسل انسان است.وقتی معاشرت ها و روابط خارج از چارچوب خانواده را نهی می کند برای حفظ کرامت خانواده است.آنگاه جاهلان و احمقان شیفته فرهنگ غرب می گفتند دیگر دوران جدید است و نمی توان از این حرفها زد و باید با زمانه کنار آمد!! این گفته ها را هم در رژیم پهلوی می شنیدم و هم پس از انقلاب.اینکه حجاب زنان عامل عقب ماندگی و برگشت به دوران قدیم است ،اینکه زمانه عوض شده و انسانها باید خود را با تمدن و فرهنگ جدید هماهنگ کنند،اینکه چه اشکالی دارد مردان و زنان و پسران و دختران در جامعه با هم معاشرت و اختلاط داشته باشند،اینکه چه اشکالی دارد از مشروبات الکلی و سیگار استفاده شود که اینها نشانه هماهنگ شدن با تمدن جدید است!!اینکه چه اشکالی دارد زن و شوهر هر وقت از هم خوششان نیامد طلاق بگیرند و آزاد شوند!! اینکه چه اشکالی دارد هر وقت بچه ای را که باردار هستی نخواستی سقط کنی،اینکه چه اشکالی دارد زن و شوهر هریک جداگانه دوستانی برای خود داشته باشند(ازجنس مخالف)!! اینکه چه اشکالی دارد زنان در جامعه آرایش کنند و زیبا و جذاب باشند!!اینکه آثار فرهنگی آمریکا و غرب چه اشکالی دارند که با آنها مخالفت می کنید، این که ماهواره هیچ اشکالی ندارد و بسیار هم خوب است و انسان را با جهان خارج آشنا می کند و داشتن آنتن و گیرنده ماهواره جزء واجبات است !! و خیلی موارد دیگر.

زهی بی شرمی و وقاحت از کسانی که آگاهانه اینگونه فکر می کردند و تبلیغ می کردند و ننگ و نفرین بر آنان.زهی تأسف بر کسانی که جاهلانه و کورکورانه از این جریان فرهنگی و رفتاری اطاعت و پیروی می کردند که آنها مصداق خسرالدنیا و الآخرة بودند و هستند.نتیجه این افکار و پیروی کورکورانه از تهاجم فرهنگی باید همین مفاسد اخلاقی و ناهنجاریهای اجتماعی باشد که می بینیم.نکته مهم دیگر اینکه وقتی جامعه ای اینگونه آسیب عمیق فرهنگی و انسانی و اجتماعی ببیند دیگر نهادهای اقتصادی و علمی و صنعتی واجتماعی و سیاسی و غیره به چه کار خواهند آمد و برای چه کسانی خواهند بود؟ چه کسانی می خواهند این جامعه را اداره و حفظ کنند و به نسل آینده بسپارند؟ اصلاً نسل آینده چگونه نسلی خواهد بود؟ کدام بچه ها می خواهند به مدارس آینده و بعداً به دانشگاههای آینده بروند؟ کدام انسانها می خواهند کارخانه ها و مدارس و دانشگاهها وادارات و کشاورزی و نهادهای اجتماعی و مراکز مختلف علمی و اقتصادی و فرهنگی و غیره را اداره کنند؟ 

تهاجم فرهنگی با تباه کردن انسانها جامعه را به طور آرام و تدریجی به اضمحلال و نابودی می برد.البته این آسیب ها و ناهنجاریها در جامعه ما آنقدر هم شدید نیست که فکر کنیم رو به نابودی می رویم.هنوز هم جریانات فکری و فرهنگی دینی و سازنده در حال کار هستند و مبارزه ای بین خیر و شر و صلاح و فساد وجود دارد و عوامل خیر و مصلح هم بیکار ننشسته اند.هنوز هم روحانیت اسلام در جامعه ما حضور پررنگ دارد.هنوز هم مبلغان فرهنگی و دینی در حال فعالیت هستند. هنوز هم بسیاری از شهرهاوروستاهای ما نسبتاً یا تقریباً به طور کامل سالم مانده اند.با وجود این باید مراقب باشیم و موارد فساد و انحراف و ناهنجاری را کوچک نشماریم که اگر اندکی غفلت کنیم (که همیشه از همین غفلت ها و نداشتن بصیرت ضربه خورده ایم) فساد و تباهی فرهنگی القاء شده از سوی دشمنان به سرعت گسترش می یابد و پیشروی می کند واصلاح آن بسیار سخت تر می شود.به امید یاری خداوند تلاش و همت خود را هرچه بیشتر کنیم تا جامعه ای بر اساس تعالیم عالیه اسلامی بنیان کنیم و بسازیم.

والسلام علی من اتّبع الهدی 5 شهریور 1395           

    

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:05 ق.ظ
Excellent website you have here but I was wanting to know
if you knew of any message boards that cover the same topics discussed in this article?
I'd really like to be a part of group where I can get opinions from other experienced
individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
Thanks a lot!
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:11 ب.ظ
Hi are using Wordpress for your blog platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create
my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
Any help would be really appreciated!
جمعه 13 مرداد 1396 11:38 ب.ظ
It's very simple to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found
this article at this site.
جمعه 13 مرداد 1396 12:07 ب.ظ
fantastic publish, very informative. I'm wondering why
the other specialists of this sector don't notice this.
You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers' base already!
چهارشنبه 30 فروردین 1396 06:58 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your
point. You obviously know what youre talking about, why throw away
your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us
something enlightening to read?
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:01 ق.ظ
What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable experience
regarding unpredicted emotions.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :